NAS

NAS


NAS server (Network Attached Storage) je ve své podstatě malý počítač, který je vybavený sloty pro pevné disky. Je v něm procesor, paměť a operační systém, který celých chod řídí. K NAS serveru není možné připojit klávesnici, myš ani monitor. Ovládat jej můžete prostřednictvím webového rozhraní, které je většinou velice jednoduché. Jak anglický název napovídá, jedná se o síťové uložiště a zařízení se tak do sítě zapojuje ideálně prostřednictvím síťového kabelu vedeného z Vašeho routeru, případně bezdrátově pomocí WIFI, kde však může docházet ke snížení rychlosti přenosu dat.

nas01

Po úspěšné instalaci se Vám NAS server hlásí jako zařízení v síti a přístup k němu je stejně jednoduchý jako na Váš lokální disk.Tyto servery jsou koncipovány tak, aby byly v neustálém provozu 24/7, vždy připraveny plnit svou úlohu centrálního síťového úložiště, FTP serveru, atd. I přes nonstop provoz je však jejich spotřeba elektrické energie velice nízká. V závislosti na typu se u domácích úložišť pohybuje spotřeba mezi 10-40 W, v úsporném režimu, kdy disk nepracuje pak ještě výrazně méně. Chytrá domácí úložiště jsou většinou velice tichá zařízení a bez problémů je můžete umístit v obývacím pokoji, aniž by Vás jakkoliv rušila.Hlavní úlohou NAS serveru je centrální ukládání dat a jejich následné sdílení po lokální síti nebo přes internet do vzdálených zařízení. Funkcí má ale daleko víc – více ve Výhody a použití.Zapojení NAS serveru do domácí sítě je velice jednoduché a za pomoci manuálu či průvodce zvládne instalaci každý, kdo si jej dokáže přes internet objednat.

 

NAS server – výhody a použití


Na tomto místě se dozvíte o hlavních přednostech a výhodách NAS serverů, které jsou určené především pro domácnosti. Každý typ má své výhody i nevýhody, o čemž budeme psát více v jednotlivých recenzích, ale většina základních funkcí si je bez ohledu na typ a výrobce velice podobná.Upozorňujeme, že celý web je psán spíše pro uživatele – začátečníky, kteří se s NAS servery chtějí seznámit, proto je tématika vysvětlována spíše v obecné rovině bez zabíhání do technických detailů.Primární úlohou každého síťového úložiště je shromažďování dat a následná práce s nimi dle zadaných požadavků. Osobně věřím, že velká řada z těch, kteří si NAS server již pořídili, učinili tak proto, aby měli konečně všechny své fotky, hudbu, filmy a další soubory konečně na jednou místě a ne část v pracovním notebooku, část v manželky počítači, část na CD a kdoví kde jinde. S pořízením chytrého úložiště máte již jen jedno centrální místo, kam mohou všichni ukládat svá data a co je důležité, mohou je mít kdykoliv a kdekoliv k dispozici, kde je připojení k internetu.

 

Nejčastější způsoby použití NAS  serveru:


 

Centrální ukládání dat a jejich sdílení v síti

nas02

Jak je uvedeno výše, ukládání dat a jejich neustálá dostupnost je hlavním posláním těchto zařízení. NAS server se na Vašem počítači zobrazuje jako „Umístění v síti“ a jednoduše si disk můžete namapovat tak, aby se Vám hlásil například jako disk „Z:“. Poté s ním pracujete úplně stejně jako s lokálním diskem, soubory kopírujete, vkládáte, mažete. Vaše data jsou tak spořádaně na jednom místě. 
 

 

Streamování multimédií

nas03

Uložené multimediální soubory jako videa, hudbu či fotografie je možné přímo spouštět v ostatních zařízeních, které jsou do sítě připojené kabelem či bezdrátově – například v televizorech, mobilních telefonech, tabletech, herních konzolích, atd. Nejpohodlnější cestou je využití technologie DLNA.  

Vzdálený přenos dat

nas04

Velkou výhodou většiny NAS serverů je, že svá data máte k dispozici i vzdáleně, například ze zaměstnání. Kdekoliv, kde je připojení k internetu máte dostupná i svá data, která jsou bezpečně uložená na vašem síťovém disku. Můžete k nim přistupovat přes webovou stránku, FTP protokol nebo prostřednictvím telefonu či tabletu a příslušné aplikace, kterou si na mobilní zařízení nainstalujete.  

 

Zálohování

nas05

Jedna z důležitých vlastností každého síťového úložiště. Prostřednictvím různých aplikací si můžete nastavit automatické zálohování Vašich nepostradatelných dat ze stolního počítače či notebooku. Vše se děje na pozadí, takže můžete klidně Váš počítač bez omezení používat. Některé NAS servery dokážou data ještě zašifrovat, což zajistí vyšší stupeň zabezpečení a ochrany. Vřele doporučujeme provádět pravidelnou zálohu Vašich důležitých dat a to nejen 31. března, což je světový den zálohování. 

 

Stahování

nas06Většina NAS serverů na našem trhu disponuje také integrovanou funkcí pro automatické stahování dat z internetu přímo do NAS, tedy bez nutnosti puštěného počítače. Jde především o stahování torrentů a souborů ze serverů určených pro sdílení dat. Prostřednictvím aplikace zadáte jaký soubor chcete stáhnout, nastavíte prioritu – například stažení v nočních hodinách a o zbytek se postará Váš nový kamarád. Tímto způsobem stahování ušetříte spoustu času i energie, zároveň nebude zatěžovat svou síť v době, kdy ji aktivně používáte pro jiné účely.  

 

Jak vybrat NAS  server – průvodce


Výběr optimálního NAS serveru pro domácí použití Vám jistě zabere nějaký čas a zorientovat se v dostupných zařízeních na trhu jistě není jednoduché. Proto se Vám bude snažit rozhodování ulehčit pomocí tohoto průvodce. V první řadě je třeba rozmyslet, jak budu NAS server využívat a co všechno od něj očekávám. Zda mi jde jen o centrální ukládání dat, jakou úroveň ochrany dat požaduji, jaká kapacita je pro mě dostatečná, jaké speciální funkce budu využívat, atd. V následujících řádcích se podíváme na několik základních parametrů, na které byste se měli při koupi zaměřit.

 

Výkon

nas07

NAS servery jsou svojí stavbou jednoduché počítače, jejichž výkon nejvíce ovlivňuje použitý procesor a paměť. Důležitým parametrem u všech NAS zařízení je rychlost přenosu dat. V dnešní době je za minimální standard považováno gigabitové ethernetové připojení, které umožňuje teoretickou rychlost přenosu okolo 150 Mb/s. Reálná čísla jsou však často výrazně nižší a vždy záleží na konfiguraci NASu, způsobu připojení, stejně tak na ostatních prvcích, které jsou zapojené do sítě.Stejně jako u běžných počítačů tak i u NAS platí, že čím lepší procesor a větší paměť, tím vyšší výkon a bohužel také cena. Pokud tedy předpokládáte vyšší zatížení serveru s mnoha operacemi, přístupem řadou uživatelů, či provozem webové serveru, poohlížejte se po typech se svižným procesorem.  Běžný domácí uživatel se však výkonu procesorů Atom, které se do těchto zařízení nejčastěji osazují, nemusí bát.   

 

 Pevné disky

nas09

Na našem trhu jsou modely prodávané bez pevného disku, ke kterým musíte disk dokoupit nebo můžete NAS server zakoupit rovnou s vloženým diskem. Měli byste uvážit, zda Vám postačí NAS server s šachtou pro jeden disk, což bude většinou ta levnější varianta, ale pokud se disk nějakým způsobem poškodí, můžete o svá data přijít. NAS se dvěma disky můžete použít v režimu RAID1, kdy jsou data souběžně ukládána na oba disky. Využít můžete sice kapacitu jen jednoho z nich, ale pokud se některý z disků poškodí, Vaše data jsou bezpečně uložena na druhém disku. NAS se dvěma disky je tedy optimální variantou pro domácí uživatele, kteří chtějí mít svá data v bezpečí. NAS servery, které se prodávají již s pevnými disky jsou často za dobrou cenu a máte také jistotu, že budou optimálně spolupracovat. Pokud budete disk kupovat zvlášť, ověřte si, zda je tento typ zařízením podporován. Kapacitu řady typů je také možné rozšířit pomocí USB flash disků či připojením externího eSATA disku.   

 

Funkce a výbava

nas10

Při koupi můžeme zohlednit další hardwarovou výbavu jako například USB porty a jejich rychlost (2.0 nebo rychlejší 3.0), eSATA port pro připojení dalšího disku, Wi-FI připojení, HDMI port pro přímé připojení například k televizoru. Důležité je také porovnat, jaké funkce a služby zařízení nabízí a vyhodnotit, jaké budou mít pro Vaše využívání smysl. Mezi základní funkce by mělo patřit: vzdálený přístup k datům včetně aplikací pro chytré telefony, multimediální využití, automatické zálohování, download manager, FTP server.  

 

Hluk a spotřeba

nas11

Stejně jako jakékoliv jiné zařízení používající pevné disky i NAS server vydává určitý hluk. A pokud máte NAS umístěný například v obývacím pokoji, může být pro Vás tento parametr velice důležitý. Ukřičenější jsou samozřejmě více diskové servery, ale parametry hluku se u jednotlivých typů velice liší. Pokud tedy neplánujete umístit NAS do technické místnosti, ale do obytné zóny, vždy věnujte tomuto parametru pozornost – jak u NAS serveru, tak u disků. Ze zkušenosti je však třeba uvést, že v dnešní době vyráběné NAS servery mají obecně hlučnost velice nízkou, až se příčí psát o „hlučnosti“.
NAS servery jsou primárně koncipovány pro non-stop provoz a proto je nutné při výběru zohlednit i parametr spotřeby. Jak již bylo uvedeno, tato zařízení jsou svojí stavbou poměrně jednoduchá a tomu také odpovídá jejich spotřeba elektrické energie, která je poměrně nízká. Spotřebu energie ovlivňuje především výkon a počet umístěných disků, obecně mají vyšší spotřebu vysoce výkonné a vícediskové NAS servery. 

 

 

Časté dotazy NAS – FAQ


 

 

Co znamená NAS server?

Zkratka NAS (Network Attached Storage), v překladu síťové úložiště, je zařízení vybavené jedním či více sloty pro vložení pevných disků, na které je možné zapisovat a číst data v rámci lokální sítě či vzdáleně prostřednictvím různých zařízení a uživatelů. Kromě souborového serveru mohou NAS servery plnit řadu dalších funkcí.

Jaký je rozdíl mezi NAS serverem a připojeným diskem?

Jistě víte, že na klasický externí disk připojený USB kabelem můžete nahrávat své fotografie, hudbu, dokumenty a provádět zálohu důležitých dat. Problém však nastává ve chvíli, kdy chcete tato data sdílet i mezi ostatní zařízení připojené  v síti. S NAS serverem připojeným k síti můžete uložit všechny vaše fotky, filmy, písničky a dokumenty na jedno centrální místo, které bude dostupné pro všechny Vaše zařízení, které jsou připojené kabelem nebo bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi (mobilní telefony, tablety, TV, multimediální centra, herní konzole). NAS servery navíc umí obsluhovat více zařízení najednou a také je možné se k nim připojit vzdáleně, například ze zaměstnání.

Mohu ke stejnému účelu použít počítač?

Ano, můžete. NAS servery ale mají tu výhodu, že slouží výhradně ke svému účelu,  jsou mnohem jednoduší a tím pádem i spolehlivější a stabilnější. Zároveň mají většinou ekonomičtější provoz.

Co potřebuji k připojení NAS serveru?

Musíte mít router pro vytvoření místní sítě. NAS server zapojíte do tohoto routeru ideálně síťovým kabelem, případně jsou některé modely vybavené Wi-Fi a můžete je připojit bezdrátově – pozor však na ztrátu přenosové rychlosti.

 čemu je NAS dobrý?

  • NAS server Vám poslouží především jako
  • souborový server se snadným sdílením a vzdáleným přístupem
  • místo pro snadné a automatické zálohování
  • media server
  • server pro automatické stahování dat z internetu
  • tiskový server
Co je to RAID?

S termínem RAID se setkáte především u NAS serverů, které mají sloty pro více disků. Jedná se o metodu zabezpečení ukládaných dat pomocí vícenásobného diskového pole. Ochrana dat před selháním disku je např. řešena zrcadlovým ukládáním dat na druhý a další disk, který máte vložen v NAS serveru.Například RAID1 předpokládá, že máte v NAS vložené dva disky, dejme tomu každý o kapacitě 2TB. Jeden z disků se využívá pro ukládání dat a na druhý se zrcadlově vytváří jeho kopie. K dispozici máte kapacitu jen jedno z nich (v našem případě 2TB), pokud by však došlo k selhání disku a poškození dat, máte naštěstí jejich kopii právě na druhém disku.

Co je DLNA?

DLNA (Digital Living Network Aliance) je sdružení mnoha předních výrobců spotřební elektroniky a mobilní a počítačové techniky, které vytvořilo jednotný komunikační standard. Klade si za cíl vytvoření domácí multimediální sítě, která pracuje naprosto samostatně. V praxi to znamená, že pokud máte standardem DLNA vybavený NAS server a například svůj televizor, můžete velice snadno přehrávat filmy uložené na serveru přímo na Vaší obrazovce.

 

Čerpáno z http://www.nasservery.cz/

Produkty a služby

Články